Domowy keczup znajduje się na mojej obowiązkowej liście przetworów.
Tradycyjnie, co roku robię nasz ulubiony keczup z dyni - ten nie ma sobie równych. Staram się również przygotować jakiś inny, bardziej pomidorowy ;)
Nie mam swojego ulubionego przepisu, wypróbowuję różne, zresztą, wszystkie do tej pory słoiczki zawsze znikają z półek spiżarnianych w tempie co najmniej szybkim!
Taki domowy keczup wykorzystujemy nie tylko do dań standardowo im przynależnych, czyli parówek, pizz i kanapek.
Moja Córcia pasjami pochłania go jedząc tosty, dodajemy go do sałatek, używamy jako sos do pizzy (a zdarzało się, że i po podgrzaniu do gołąbków) i mój ulubiony sposób na szybki obiad - z podsmażonym mięsem jako sos do makaronu albo ryżu!
Nie wyobrażam sobie, żeby nie było u nas takiego keczupu!
Tym razem zdecydowałam się wypróbować przepis na keczup z dodatkiem aromatyzowanego ziołami i przyprawami octu.
To przepis na naprawdę dużą porcję:)
Słoiczki przeznaczone na keczup na keczup myję, układam wraz z zakrętkami w rozgrzanym do 100 stopni piekarniku, nie zamykam drzwiczek! Gdy woda wyparuje, gorące słoiczki napełniam sosem, mam pewność, że są czyste i nie popękają - trzeba tylko uważać, żeby się nie poparzyć!
składniki:
4 kg pomidorów
3 cebule
6 ząbków czosnku
4 łyżki oliwy
1/2 łyżki pieprzu kajeńskiego
1/2 łyżki cynamonu
1/2 łyżki curry
200 ml octu
100 g cukru
2 łyżki soli
laska cynamonu
kilka kulek ziela angielskiego i pieprzu
łyżka nasion kolendry
kilka listków ziela angielskiego
kilka goździków
gałązki świeżego rozmarynu, tymianku i majeranku
Ocet wymieszać z cukrem, solą i przyprawami, przykryć, zagotować, zdjąć z ognia, odstawić na godzinę, następnie odcedzić na sitku.
Pomidory sparzyć, obrać ze skóry, pokroić w kostkę.
Cebulę pokroić w kosteczkę, podobnie czosnek.
W głębokim garnku rozgrzać oliwę, przesmażyć cebulę, dorzucić czosnek, gdy zacznie mocno pachnieć dodać pomidory. Dusić ok 40 minut, aż zaczną się rozpadać. Wówczas zdjąć z ognia, wlać ocet, dodać pieprz, cynamon i curry, wymieszać, przykryć, odstawić na 20 minut.
Następnie zblendować (lub przetrzeć przez sito).
Ponownie wstawić na ogień, dusić aż sos nabierze odpowiedniej konsystencji. Tutaj należy się uzbroić w cierpliwość, w zależności od gatunku pomidorów, to trwa i trwa...
Nakładać porcje do wyparzonych słoiczków, zakręcać, odwracać do góry dnem, odstawiać do wystudzenia (można na ten czas przykryć grubym ręcznikiem).
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
-
Dziś chciałam podzielić się odkrytym przeze mnie niedawno przepisem na ciasto, które już zrobiło u mas furorę:) Jest szybkie i łatwe do prz...
-
Sezon przetworów właściwie już za nami. W tym roku nie zrobiłam ich zbyt wiele, tylko tylko te, bez których nie możemy się obyć, tu muszę ...
-
Pierwszy raz z nalewką pigwową spotkałam się kilkanaście lat temu, był to popisowy trunek pewnego miłego, starszego Pana, u którego czasem w...
Taki najsmaczniejszy :)
OdpowiedzUsuńPychota! Zapraszam do dodania przepisu do mojej akcji Warzywa psiankowate 2017 :)
OdpowiedzUsuńNa pewno jest mega pyszny :)
OdpowiedzUsuńTeż myślałam o zrobieniu takiego domowego ketchupu. :)
OdpowiedzUsuń